DNA Fountain ile 1 Gr DNA ya 215 Petabyte veri depolamayı başardılar.

Ana Sayfa » FAYDALI BİLGİLER » TEKNOLOJİ » DNA Fountain ile 1 Gr DNA ya 215 Petabyte veri depolamayı başardılar.
DNA Fountain ile 1 Gr DNA ya 215 Petabyte veri depolamayı başardılar.

Son zamanlar duyduğum en ilginç haberlerden biri, tek kelimeyle şaşkınlık ve mükemmellik.

Veriyi depolama konusunda yeni ufkumuz DNA… Bilgi depolanması konusunda bugüne kadar onlarca donanım ve yazılıma ilham olan DNA’nın kendisi bu amaç için kullanılabilir mi? University of Columbia’dan ve New York Genome Center’dan araştırmacıların yeni geliştirdikleri DNA Fountain, “evet” cevabına en çok yaklaşan teknik olarak görülüyor.

DNA’nın veri depolamak için ideal bir araç olabileceği bir süredir araştırmacıların gündeminde ancak yapılan deney, DNA’nın potansiyel kapasitesi konusunda en iddialı ilerlemeyi sağladı. New York’tan araştırmacıların Science dergisinde yayınladıkları makaleyle duyurdukları gelişme bugüne kadar başarılan depolama kapasitesini 100 katına çıkarıyor. Bilim insanları tam bir bilgisayar işletim sistemi, film ve diğer dosyaların olduğu toplam 2.14 × 106 byte’lık veriyi DNA oligonükleotitlerinin içine sığdırdıklarını ve bunları mükemmel bir şekilde deşifre ettiklerini paylaşıyorlar. DNA Fountain adını verdikleri yeni bir teknik geliştiren araştırmacılar, bu tekniğin limitini de keşfettiklerini ve bir gram DNA başına 215 petabyte veriyi yüzde 100 doğrulukla deşifre edebildiklerini söylüyorlar.

DNA’da verinin nasıl depolandığıyla ilgili merak edenler için kaba bir özet şu şekilde: DNA molekülü, Adenin (A), Timin (T), Guanin (G) ve Sitozin (S) dört bazdan oluşuyor. Bu bazların farklı kombinasyonları DNA zincirinde biyolojik bilginin deşifre edilmesini sağlıyor. Bilim insanları DNA zincirinde bilgi depolamak için dijital dosyaların 1 ve 0’lardan oluşan binary dizilimini, bu dört bazlı şifreleme diline tercüme ediyor. DNA depolamasıyla ilgili en önemli sorunlardan biri veriyi yazmak kadar depolanan verinin doğru bir şekilde okunması.

Kaynak : Webrazzi

DNA Fountain ile 1 Gr DNA ya 215 Petabyte veri depolamayı başardılar. - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

 • This Is A Custom Widget

  This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.
 • ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Sözleşme Yapmak Suretiyle Damızlık Küçükbaş (KOYUN-KEÇİ) Hayvan İthalatı Uygulama Talimatı A-B-C-D-E-F Otomobil Segmentleri Alman Et Merinosu İthalatı Kişisel Verileri Koruma Kurumunun açılması için Kanun Tasarısı sunuldu. Milli klavyemiz tescillendi. E Klavye. DAMIZLIK SAF ROMANOV KOYUN ve KOÇ İTHALATI

  FACEBOOK'TA BİZ

  Hoşgeldiniz

  mmavis.com I Kişisel Web Sitesi - Tüm Hakları Saklıdır

  Translate »