Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

ROMANOV KOYUNU
Bu bölümü dayım Ziraat Mühendisi ( Zooteknist ) Turgut YEŞİLIRMAK ‘ a ayırdım.

Benim branşım olmayan ama çok dikkatimi çeken bu konuda uzman olarak yazmasını rica ettim.

Sizin de ilginizi çekeceğini umuyorum. Yetiştirmeye müsait yerim olsa kesinlikle yapmak isterdim. Ancak  Ankara’nın göbeğinde oturan bir kişi olarak şu an benin için mümkün değil. Ama sizin imkanınız varsa kesinlikle değerlendirin derim.

        ROMANOV KOYUNU

         Romanov Koyunları halk arasında “Kuzu Makinası” olarak adlandırılan bir koyun türüdür. Çünkü iyi bakım ve besleme şartlarında yılda iki kez doğum yapar ve her doğumda iki veya üç tane doğurur. Yani 100 koyundan aynı yıl 500-600 kuzu elde edilebilir. Romanov Koyunlarının eti çok lezzetli ve kokusuzdur.

       Romanov Koyunu’nun Tarihçesi

        Romanov Koyunu‘nun anavatanı Rusya’dır. Genel olarak Volga bölgesi Yaruslav ilçesindedir. Romanov kenti adını Romanov koyunlarından almıştır. Ukrayna dahil o coğrafyada saf ırk olarak yetiştirilmektedir.

        Romanov Koyunu ilk olarak 18. yüzyılda Rusya’da farkedildi. Daha sonra Almanya ve Fransa Romonov Koyunları’nı ithal etti. Buradan  ABD ve Kanada’ya gitti ve yoğun olarak yetiştirilmeye başlandı. Kuzey Amerika’da 19 eyalette Romanov Yetiştiriciler Birliği vardır.

Daha sonra birçok ülke Romanov Koyunlarına ilgi gösterdi. Ancak Romanov Koyunları Türkiye’de henüz yeterince yaygın değildir, tanınmamaktadır.

         Romanov Koyunu Genel Özellikler

 • En önemli özellikleri mevsime bağlı kalmaksızın kızgınlık gösterebilmesi, kızgınlıklarının 8 gün sürmesi ve iyi bakım ve beslenme şartlarında aynı yıl içinde iki defa kuzulamasıdır. 4.5 – 5 aylıktan itibaren koç’a verilebilir ancak ideali 6 aylıkken vermektir. Kuzu doğum ağırlığı 2.2 – 2.5 kg.dır.
 • Doğum yaptıktan sonra 45 – 50 gün içinde tekrar hamile kalabilir.
 • Yılda iki kez doğurma özelliği olsa da üreticiler normal bakım ile 2 yılda 3 kez doğum yapacak şekilde planlama yapabilir ve yetiştirebilirler.
 • İdeal bakım şartlarında ilk doğumunda ikiz doğurur, daha sonrasında ortalama 2.5 – 3 yavru ile devam eder. 4-5 yaşından sonra her doğumda 3-4 kuzu normal kabul edilir. Analık kaabiliyeti çok yüksektir, yavrularına çok iyi bakar.
 • Romanov Koyunları genel olarak karasal ve soğuk iklime dayanıklıdır. Çiftlik ve yerel beslenme imkanlarına uygundur. Türkiye’nin sıcak iklimde olan güneydoğu illeri hariç her tarafında yetiştirilebilir.
 • Romanov kısa kuyruklu bir koyun ırkıdır. Doğduklarında renkleri saf siyahtır, daha sonra rengi hızla griye dönüşmektedir.
 • Erkek Romanov Koyunu‘nun ortalama ağırlığı 55 – 80 kilogram iken, dişilerinin ağırlığı 40-50 kilogram arasındadır. 2.5 aylık kuzusu 20 kg. ağırlığa ulaşır.
 • Erkek kuzu 6-7 aylıkta 35 kg. olur ve kesim ağırlığına erişir.
 • Eti lezzetli ve kokusuzdur. Ette koyun kokusu istemeyenler için idealdir.
 • Ölüm oranı çok düşüktür, kuzularda % 5, yetişkinlerde ise % 1’den düşüktür.
 • Romanov Koyunları’nın yünü de bereketli ve niteliklidir. Ortalama verimi 4-5 kg. dır. Rusya ve Ukrayna gibi ülkelerde yatak, yorgan olarak değerlendirilmekle birlikte Türkiye’de bir çok alanda kullanılabilecektir.
 • Güçlü ve dengeli bir koyun ırkı kabul edilir. Strese ve hastalıklara dayanıklıdır.

*     Narin bir tür değildir. Yem ve mera da rahatlıkla beslenebilir. Ancak bacak yapısı ince olduğundan fazla yokuşlu, engebeli ve taşlık arazilerde gezmesi sorun olabilir.

                         romanov ölçek

Benim şahsi görüşüm bu koyun ırkının bir an evvel Türkiye’ye kazandırılmasıdır. Hem ülkemiz hem de yetiştiricilerimiz için kazançlı olacaktır.

O nedenle bu konuda yatırım yapmak, Romanov Koyununun Türkiye’deki ilk yetiştiricilerinden biri olmak istiyorsanız ve Türkiye’ye İthalatı konusunda yardım isterseniz memnuniyetle yardımcı olurum.

Turgut YEŞİLIRMAK

Ziraat Mühendisi ( Zooteknist )

turgutyes@gmail.com

Tel : 0505 858 55 11

NOT :  Romanov Koyunu ithal etmek isterseniz http://damizlikithalat.com  linkini ziyaret edebilirsiniz.

ROMANOV KOYUNU - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

 • This Is A Custom Widget

  This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.
 • SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

  ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

  RASTGELE İÇERİKLER

  Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi Altındağ Etabı 1/5000 NİP ve 1/1000 UİP Değişikliği CEP TELEFONLARINA REKOR ÖTV ZAMMI Mamak Lalahan Odabaşı Yüksek Hızlı Tren İmar Planı Çocuğum neden mutsuz ? Damızlık Küçükbaş Hayvan (Koyun-Keçi) İthalatı Uygulama Talimatı​ Kişisel Verileri Koruma Kurumunun açılması için Kanun Tasarısı sunuldu.

  FACEBOOK'TA BİZ

  Hoşgeldiniz

  mmavis.com I Kişisel Web Sitesi - Tüm Hakları Saklıdır

  Translate »